Jak zorganizować ślub i wesele?

Ślub to jedna z najważniejszych uroczystości w życiu dorosłego człowieka.

Zarówno para młoda jak i rodzice chcieliby, aby ten dzień był przepełniony radością, uśmiechem, niezapomnianymi chwilami i dobrą zabawą. Jednakże aby rzeczywistość spełniła wymagania wyobraźni, potrzebna jest dobra organizacja i plan, który zagwarantuje zarówno gospodarzom jak i gościom wyśmienitą zabawę. Na początku planowania przede wszystkim warto zapoznać ze sobą rodziców pary młodej. Istotne jest, żeby to spotkanie odbywało się w przyjemnej atmosferze. Wyjście na kolacje lub wspólny obiad to doskonała okazja by przedyskutować sprawy związane ze ślubem. Dzięki takiemu spotkaniu łatwo można wybadać preferencje każdej z rodzin, przywiązanie do tradycji oraz gust.

 

Świadkowie na ślub

Warto również podczas spotkania zastanowić się nad wyborem świadka i świadkowej, by mogli oni od samego początku uczestniczyć w planowaniu ślubu.

Ile kosztuje wesele?

Kolejnym krokiem w organizacji uroczystości ślubnej jest ustalenie budżetu, jaki para młoda chce i może ponieść. Na tym etapie warto już ustalić wstępną listę gości, aby w przybliżeniu móc wyliczyć koszta. Podczas sporządzania kosztorysu, trzeba pamiętać również o kwestiach dodatkowych takich jak: samochód dla pary młodej, suknia ślubna wraz z garniturem, obrączki czy zaproszenia.

Rezerwacja miejsca na wesele

Posiadając rozpisany budżet, czas zarezerwować terminy w restauracji, Kościele lub Urzędzie Stanu Cywilnego. Mając umówioną datę, trzeba również znaleźć kapelę muzyczną lub DJ-a, fotografa oraz kamerzystę. Nie można zapomnieć także o tym, by goście mieli zapewniony nocleg. Najlepszym rozwiązaniem dla par młodych przyjmujących gości z całego kraju, jest skorzystanie z usług domu weselnego, gdzie można zarówno się pobawić jak i wyspać po całej uroczystości.

Ślub w Urzędzie Stanu Cywilnego lub Kościele

Następnym elementem przygotowań jest wizyta w Urzędzie Stanu Cywilnego lub Kościele. Warto również zapoznać się z kalendarzem kursów przedmałżeńskich i zarezerwować termin. Nauki trwają od 10 do 14 dni w zależności od parafii.

Wybór sukni ślubnej dla Panny Młodej

Jednym z najprzyjemniejszych części organizacji wesela jest dla panny młodej wybór sukni ślubnej. Projekty można przeglądać w Internecie, można również wybrać się wraz z mamą i świadkową na wspólne zwiedzanie salonów ślubnych. Wymarzoną suknię nie trzeba jednak kupować – można ją wypożyczyć lub uszyć u krawcowej. Warto jednak pamiętać, że szycie sukni jest czasochłonne i nie zawsze efekt końcowy może być taki jaki oczekiwała panna młoda. Wybierając suknię , należy zapytać się czy cena obejmuje również poprawki. Jest to dość istotna kwestia, ponieważ suknia powinna być dopasowana do figury panny młodej – w końcu to najważniejszy dzień w jej życiu! Po wybraniu sukni, kupowanie elementów takich jak welon, buty czy bielizna powinno odbyć się bezstresowo. W końcu każda kobieta uwielbia zakupy.

Garnitur na ślub dla Pana Młodego

Pan Młody jest w nieco lepszej sytuacji niż panna młoda, ponieważ garnitur dobierany jest do sukni ślubnej Panny Młodej. Para ma stanowić spójną kompozycję, dlatego warto skorzystać z usług salonu męskiego, gdzie doradcy pomogą dobrać ubiór do figury przyszłego Małżonka.

Jak wybrać ślubne obrączki?

Kolejnym bardzo przyjemnym etapem w organizacji ślubu jest wybór obrączek. Zaczynając od przeglądania Internetu, poprzez wizyty u jubilera para młoda ma dostęp do bardzo bogatej oferty. Co więcej, na obrączce można wygrawerować swoje imiona, symbol miłości oraz wszystko to, co podpowie wyobraźnia. Mając suknię, garnitur, obrączki, czas najwyższy powiadomić gości o uroczystości.

Zaproszenie na wesele

Zaproszenie można wykonać samemu na komputerze, można powierzyć pracę profesjonalnemu grafikowi albo zgłosić się do artystów tworzących dzieła handmade. Wszystko zależy zarówno od finansów pary młodej jak i osobistych preferencji. Zaproszenia powinny zostać wysłane gościom 3 – 4 miesiące przed ślubem, określając datę deklaracji. Gdy lista gości zostanie zamknięta, można ustalić dokładną listę wykupionych noclegów oraz zaplanować rozkład gości przy stołach.

Wybór menu na wesele

Następnym etapem przygotowań jest wybór menu. Należy dokładnie ustalić z restauracją nie tylko rodzaj potraw, ale i również czasu ich podawania. Komponując weselne jedzenie warto pamiętać o daniach wegetariańskich i wegańskich.

Tort weselny

Tort weselny to najważniejsze „danie” wesela. Tutaj należy dokładnie przemyśleć nie tylko smak tortu, ale również ilość pięter oraz rodzaj masy z jakiej zostanie on wykonany. Obecnie wiele par młodych decyduje się na torty z masy cukrowej, gdyż można z niej stworzyć postacie oraz ilustracje dopasowane indywidualnie dla każdego klienta.

Dekoracje sali weselnej i nie tylko

Również na tym etapie para młoda powinna ustalić dekoracje nie tylko sali weselnej, ale również kościoła oraz auta. I tu również można poprosić o poradę profesjonalnej dekoratorki, albo posłużyć się własną kreatywnością. Na tym etapie trzeba również dokonać wyboru wiązanki i kwiatów. Udając się do dobrej kwiaciarni mamy pewność, że kwiaty będą nie tylko piękne, ale i świeże.

Planowanie przyjęcia weselnego

Gdy para młoda określi kwestie dekoracyjne, czas zająć się oprawą przyjęcia. Oprócz ustalenia z DJ-em bądź kapelą repertuaru, najbardziej kreatywnym zadaniem podczas organizacji wesela jest ustalenie atrakcji. Przede wszystkim, trzymając się tradycji, należy zaplanować oczepiny. Warto jednak podczas trwania całej imprezy, przeprowadzić dla gości animacje. Może być to krótkie karaoke lub wspólna nauka tańca, np. salsy czy tango.

Atrakcje dla dzieci na weselu

Nowym trendem panującym wśród młodych par jest również organizacja zarówno atrakcji jak i opieki dla najmłodszych gości. Zatrudniając profesjonalną grupę animatorów lub firmę oferująca takie usługi, para młoda ma gwarancję, że dzieci nie tylko będą się super bawić, ale skorzystają także rodzice, którzy nie będą musieli martwić się o swoje pociechy. Maluchy powinny mieć zorganizowany czas poprzez zajęcia ruchowe, plastyczne czy aktorskie. Pomysłowość nie zna granic, a im bardziej kreatywne zadania, tym piękniejsze wspomnienia u najmłodszych uczestników zabawy.

Podziękowania dla Rodziców

Istotnym elementem wesela, są nie tylko oczepiny czy podziękowania dla rodziców. Ważny jest również pierwszy taniec weselny. Tutaj para młoda nie może polegać tylko i wyłącznie na swojej kreatywności czy talencie – trzeba wybrać się na profesjonalny kurs tańca. Instruktor bowiem nie tylko nauczy kroków czy przejść, ale również ruchowości i zrozumienia siebie wzajemnie podczas wspólnego tańca.

Wizyta w salonie piękności

Prócz atrakcji weselnych, pięknej sukni ślubnej, warto wybrać się do salonu piękności. Testowanie makijażu czy fryzury w dniu ślubu może skutkować nie tylko niezadowoleniem z efektów, ale także alergią. Warto zatem przejść się do wizażystki w celu wykonania próbnego makijażu i do fryzjera w celu stworzenia próbnej fryzury. Trzeba pamiętać, że kobieta musi czuć się komfortowo w swoim makijażu – ma on być zarówno trwały jak i piękny. Trzeba również zadbać o stan skóry oraz ciała. Jeżeli w planach panna młoda ma zabiegi na twarz, szyję i dekolt, warto by wykonała je parę miesięcy wcześniej – zaczerwieniona lub uczulona skóra może bowiem stać się zmorą na ślubie panny młodej.

Poprawa sylwetki przed weselem

Wesele to także okazja do doprowadzenia swojego ciała do formy. Wizyta u trenera i regularne zajęcia na siłowni, nie tylko poprawią kondycję, ale sprawią, że ciało będzie jędrne, elastyczne i młode. Zgubienie paru kilogramów również może okazać się miłą niespodzianką dla partnera. Poprawi się również własna samoocena co jest związane z poprawą nastroju i pozytywnym nastawieniem do życia.

Planowanie podróży poślubnej

Podczas organizacji wesela para młoda nie powinna zapomnieć o zaplanowaniu podróży poślubnej. Może być to egzotyczna wycieczka do ciepłych krajów albo relaksacyjny wyjazd w ojczyźnie. Jest to istotny element każdego ślubu, ponieważ miesiąc miodowy to okres, kiedy para będzie mogła w spokoju i z dala od obowiązków nacieszyć się sobą.

Wieczór kawalerski i wieczór panieński

Dwa tygodnie przed ślubem to czas, kiedy warto zorganizować wieczór kawalerski oraz panieński. To zadanie należy do świadków pary młodej. Ostatnia impreza przed zawarciem związku małżeńskiego powinna być dobrze przygotowana, a przede wszystkim szalona. Panie mogą zorganizować lekcje tańca dla uczestniczek zabawy, wynająć loże w klubie oraz przebrać się za policjantki lub diablice. Panowie natomiast również mogą wyjść również na dyskotekę, w uniformach wskazujących na wieczór kawalerski. Podczas tych imprez, przyszli małżonkowie mają się dobrze bawić, gdyż według tradycji jest to ostatnia impreza w pojedynkę.

Na tydzień przed ślubem…

Przygotowania na tydzień przed ślubem nabierają pełnych obrotów. Ze względu na fakt, że zarówno panna młoda jak i pan młody chcą wyglądać bardzo dobrze, tydzień przed ślubem należy ponownie dokonać przymiarki sukni ślubnej i garnituru. Najlepiej zabrać ze sobą pozostałe dodatki takie jak welon czy buty. Również należy się udać na ostatnią przymiarkę obrączek. Tydzień przed ślubem to zatem ostatnia możliwość poprawek i drobnych zmian. Również wtedy warto rozchodzić buty, bowiem trzeba będzie w nich przetańczyć całą noc.

Dzień ślubu – podział obowiązków

Przed dniem ślubu konieczny jest podział obowiązków i rozplanowanie całego dnia. Ważne jest by para młoda wyznaczyła osoby, które będą odbierać prezenty i kwiaty od gości. Również istotne jest wskazanie osoby odpowiedzialnej za pomoc podczas wesela. Dzięki temu Państwo Młodzi będą mogli skupić się na gościach oraz na imprezie.

Nadchodzi dzień ślubu

Gdy nadchodzi już ten najważniejszy dzień, punktem numerem jeden w planie przyszłych małżonków to przede wszystkim wyspanie się i uśmiech. Nie można dać się ponieść emocjom, nawet jeżeli następujące wydarzenia nie są zgodne z planem. Najważniejsze w tym dniu to wielka radość, że w końcu para dwojga kochających się ludzi będzie małżeństwem. Mając zaplanowane dużo kwestii związanych z uroczystością można być spokojnym o dobrą zabawę wszystkich uczestników wesela. Najważniejsze w ślubnym harmonogramie jest zatem nie tylko wybór miejsc, terminów, dekoracji czy ubioru, ale przede wszystkim podział obowiązków pomiędzy osoby zaangażowane w organizację uroczystości. Nie mając bałaganu, para młoda może mieć spokojną głowę i cieszyć się z przygotowań, bez zbędnych nerwów. Trzeba pamiętać, że ślub to najważniejsza uroczystość dla dwojga ludzi, stąd warto przeżyć ją w uśmiechu i radości.